Entinen F1-kuljettaja David Coulthard on tehnyt aktiiviuransa jälkeen kommentaattorin töitä kuninkuusluokassa. Coulthard on esittänyt nyt arvionsa siitä, ketkä ex-kuljettajat voisivat seurata hänen esimerkkiään.

Yhden nimen Coultahard jättää suosiolla pois kandidaattilistaltaan. Kyse on Kimi Räikkösestä, jonka tallikaverina Coulthard kilpaili aikoinaan McLarenilla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

F1-sarjan ehdottomasti suosituimpiin kuljettajiin lukeutunut Räikkönen olisi melkoinen lottovoitto – lyhytsanaisenakin – vaikkapa Sky Sportsin kaltaisille tahoille.

Olisi kuitenkin todella vaikeaa edes kuvitella, että Räikkönen lähtisi Coulthardin, Ralf Schumacherin, Martin Brundlen, Johnny Herbertin, Jenson Buttonin, Damon Hillin ja Timo Glockin viitoittamalle tielle.

– Suomalainen vetäytyi Formula 1:stä kaksi vuotta sitten ja on suurelta osin kadonnut julkisuudesta. Räikkönen on tunnetusti haluton tuhlaamaan paljon aikaa puhumiseen, Planet.fi -sivusto kirjoittaa ja kehuu samalla Jäämiehen ytimekästä kommunikointitaitoa.

Mutta kuka F1-sarjan nykykuljettajista sopisi parhaiten kommentaattorin hommiin?

Coulthardin mukaan yksi olisi tässä ylitse muiden, eli AlphaTauri-tallissa kilpaileva aussikonkari Daniel Ricciardo.

– Daniel Ricciardo, ehdottomasti, koska hän vain hymyilee. Hän on suuri persoona, Coulthard alleviivaa Expressille.

– En usko, että Max (Verstappen) olisi kiinnostunut. En ole varma, olisiko Lewis (Hamilton), Coulthard jatkaa.

Lue myös:Max Verstappen halusi Mercedeksen rattiin – ei päästetty

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)