Toyotalla rallin MM-sarjaa tällä kaudella kiertänytSami Pajarikyttää kuskipaikkaa jo ensi kaudeksikin.

Pajari on onnistunut tällä kaudella hienosti ja on kuljettajien MM-sarjassa yhdeksäntenä kerättyään 34 pistettä ajamastaan viidestä osakilpailusta.

Pajari nousi kisavastuuseen japanilaisenTakamoto Katsutantilalle. Pajari ajaa ainakin kaksi seuraavaa rallia, Chilen rallin ja Keski-Euroopan rallin, Katsutan tilalla.

Kuljettajamuutos on nostattanut huhuja Pajarin mahdollisuuksista päästä Toyotan ensi kauden kisatiimiin. Mies itse on maltillisempi.

– Totta kai se olisi tosi hieno juttu ja totta kai se on hieno huomata, että monessa spekulaatiossa meidän nimemme on otettu esille ja meidät on noteerattu.

– Mutta en ole oikein vielä kuullut kenenkään nykyisenkään tallikuskin ensi vuoden suunnitelmista sen enempää, Pajari kommentoi MTV:n artikkelissa.

Tulevalla kaudellaKalle Rovanperäajaa osittaisen välivuotensa jälkeen taas täyden kalenterin Toyotalla. Ilman jatkosopimusta olevanElfyn Evansintilanne on puolestaan auki, eikä yhdeksänkertaisen mestarinSebastien Ogierinsuunnitelmista ole vielä täyttä varmuutta.

Lähde:MTV

Lue myös:Yle: Kalle Rovanperä teki asiat selväksi – tämä on suunnitelma ensi kauden osalta

LUE MYÖS: Hurja väite: F1:ssä muhii jymypaukku – uudet säännöt kuin luotu yhdelle kuskille (RalliF1.fi)