Keski-Euroopan MM-rallin lauantaihin lähdetään jännittävistä asemista, kun Sebastian Ogier ja Kalle Rovanperä taistelevat kisan voitosta. Juha Kankkunen seuraa tiiviisti voittotaistelua.
Ogier lähtee lauantain erikoiskokeille johtoasemassa, mutta Rovanperä on vain 0,6 sekuntia perässä. Kaksikon takana käydään myös kovaa taistelua viimeisestä palkintopallipaikasta, kun Elfyn Evans, Ott Tänak ja Takamoto Katsuta ovat vain reilun kuuden sekunnin sisällä toisistaan.
– On hienoa nähdä Sebin ja Kallen välistä taistelua ja molemmat ovat ajaneet fantastisen hyvin. En ole hermostunut katsellessaan heitä, sillä molemmat ovat erittäin hyviä ajajia, kun tulee liukasta ja vaikeaa, Kankkunen pohti Toyotan tiedotteessa.
Ralli jatkuu lauantaina jälleen kuudella erikoiskokeella. Syksyiset tiet tuovat jälleen lisämausteensa kilpailuun.
– Lauantaina he lähtevät reitille myöhemmin, joten tiellä on paljon enemmän likaa, joten heillä tulee olemaan entistä vaikeampaa, mutta tiedän heidän pystyvän hallitsemaan sen, Kankkunen pohdiskeli.
Lauantain ensimmäinen erikoiskoe starttaa kello 9.15.






























