Formula 1-legendat Mika Häkkinen ja David Coulthard palaavat Adelaiden radalle vuoden 2026 Repco Adelaide Motorsport Festival -tapahtumassa.

Kaksinkertainen maailmanmestari Häkkinen ja 13-kertainen Grand Prix-voittaja Coulthard ovat aussifestivaalin pääesiintyjät 28. helmikuuta-1. maaliskuuta osallistuen tapahtumiin radalla ja sen ulkopuolella. Heidän ajamansa autot vahvistetaan lähempänä tapahtumaa.

Tämä on kaksikon ensimmäinen vierailu Adelaideen sitten vuoden 1995.

Häkkiselle paluu Adelaideen on samalla syvästi henkilökohtainen asia.

Häkkinen kilpaili Adelaidessa 1991-1995 ja selvisi hengenvaarallisesta onnettomuudesta vuoden 1995 kilpailun aika-ajossa. Häkkinen vietti useita viikkoja toipumassa Royal Adelaide-sairaalassa.

– Paluu Adelaideen niin monien vuosien jälkeen on erityinen kokemus. Kaupunki herättää minussa henkilökohtaisesti monenlaisia ​​tunteita ja muistoja, ei vähiten siitä tuesta, jota sain vuoden 1995 onnettomuuteni jälkeen. Odotan innolla paluuta, Häkkinen kertoo Speedcafe-sivustolla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)