
Meksikon Formula 1 -viikonlopun yllättäjä oli Mercedeksen Valtteri Bottas. Sitä mieltä on formulahahmo Mika Häkkinen.
– Suurin yllätys nähtiin lauantaina, kun Valtteri Bottas ajoi upeasti uransa 19:nnen paalupaikan. Eturivissä hänelle piti seuraa Lewis Hamilton. Mercedes onnistui aika-ajoissa optimoituaan autojensa säädöt, kun taas Red Bull ei saanut renkaitaan toimimaan yllättäen kohonneissa lämpötiloissa, Häkkinen sanoo peliyhtiö Unibetin kolumnissaan.
Bottaksella oli itse kisassa runsaasti epäonnea, ja sijoitus oli vasta 15:s. Red Bullin Max Verstappen voitti.
– Voitto ei ollut mikään yllätys. Korkealla sijaitseva rata sopii korkean downforcen autoille. Ohut ilma vaikuttaa sellaisten autojen suorituskykyyn vähemmän kuin kilpailijoihin, ja lisäksi ne pystyvät hyödyntämään renkaitaan paremmin, selventää Häkkinen.
Red Bullin Max Verstappen johtaa kuljettajien MM-sarjaa. Mercedeksen Lewis Hamilton on 19 pisteen päässä. Tallien MM-sarjan kärjessä Mercedeksellä on vain pisteen kaula Red Bulliin.