Mick Schumacher on ottanut tärkeän askeleen kohti uransa ensimmäistä Indy 500 -kilpailua.
Saksalaiskuljettaja on läpäissyt Indianapolisin ovaaliradalla vaaditun tulokastestin ja on nyt virallisesti oikeutettu osallistumaan kilpailuun.
Schumacher, joka ajaa Rahal Letterman Lanigan Racing -tallissa, ei ollut aiemmin kilpaillut 2,5 mailin mittaisella ovaalilla. Siksi hänen oli suoritettava niin sanottu Rookie Orientation Programme ennen varsinaisiin ajotapahtumiin osallistumista.
Testi järjestettiin kaksipäiväisen avoimen testijakson ensimmäisenä päivänä, joka käynnisti valmistautumisen ensi kuun legendaariseen kilpailuun.
Ohjelmassa kuljettajan tuli ajaa yksin radalla vaiheittain kasvavilla nopeuksilla ja osoittaa hallitsevansa auton turvallisesti. Schumacher suoritti vaaditut osuudet onnistuneesti: ensin 10 kierrosta nopeusalueella 205–210 mailia tunnissa, sen jälkeen 15 kierrosta 215–220 mailia tunnissa vauhdilla ja lopuksi vielä 15 kierrosta yli 215 mailin tuntinopeuksilla.
Schumacherin lisäksi testin läpäisivät myös muut tulokkaat Caio Collet, Dennis Hauger ja Jacob Abel.
Mick Schumacher on legendaarisen F1-legenda Michael Schumacherin poika. Mickin ura formula ykkösissä jäi kuitenkin lyhyeksi – ainakin toistaiseksi.

































