Michael Schumacherin kiristystapaus on jälleen oikeudessa. Samalla paljastui huolestuttavia asioita.

Schumacherin tila on pidetty salassa sen jälkeen, kun hän joutui lasketteluonnettomuuteen vuonna 2013. Aiemmin tänä vuonna kolme henkilöä tuomittiin Schumacherin perheen kiristysyrityksestä.

Perheen entinen työntekijä Markus Fritsche varasti yli 900 valokuvaa, lähes 600 videota sekä hänen terveystietojaan. Varastettu data oli kahdella kovalevyllä ja neljällä USB-avaimella.

Yksi kovalevyistä on kuitenkin edelleen kadoksissa. Tiedossa ei ole onko kovalevy tuhottu, kadonnut vai edelleen piilotettuna. Näin ollen Schumacherista saattaa olla vielä arkaluontoista materiaalia jossain.

Fritsche yritti kiristää yhdessä kahden muun henkilön kanssa Schumacherin perheeltä 15 miljoonaa euroa. Fritsche tuomittiin kahden vuoden ehdonalaiseen. Schumacherin perhe on valittanut tuomiosta pitäen sitä liian lievänä. 

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)