Mercedeksen tähtikuljettaja George Russell esitti Max Verstappenista kovan väitteen Red Bull Ringillä ajettavan Itävallan GP:n aattona.
Russellin jo miltei varmana pidetyn jatkosopimuksen allekirjoitus on lykkääntynyt ja hänen mukaansa syynä siihen on se, että Mercedes neuvottelee edelleen tiiviisti Red Bullin Max Verstappenin kanssa.
– Mercedeksen ja Verstappenin neuvottelut ovat käynnissä, Russell kertoi F1-medialle.
Tilanne ei ole kuitenkaan tullut yllätyksenä Russellille, joka saapui Red Bull Ringille Kanadan GP:n voitto vyöllään.
– Mercedes haluaa palata huipulle. Ja jos aiot olla takaisin huipulla, sinun on varmistettava, että sinulla on parhaat kuljettajat, parhaat insinöörit ja paras varikkohenkilöstö, ja sitä Mercedes jahtaa. Joten on aivan normaalia, että keskustelut Verstappenin kaltaisten kanssa ovat käynnissä.
Sky Sport uteli Russellilla, miten hänen sopimusneuvottelunsa tallipäällikkö Toto Wolffin kanssa sujuvat.
– Ei vielä merkittäviä päivityksiä, Russell kuittasi.