George Russell on jatkamassa Mercedeksellä tämän kauden jälkeen. Russellin jatkosopimus varmistui käytännössä sen jälkeen, kun Mercedeksen Toto Wolffin ei onnistunut hankkia Max Verstappenia riveihinsä Red Bull-tallista.

Wolffin mukaan Russellin, 27, jatkosopimus vaatii enää hienosäätöä ennen sen julkistamista.

Sopimuksesta on liikkunut paljon puhetta F1-varikoilla. Yksi asia lienee varma: Russellin jatkodiili on niin sanotusti monivuotinen, eli se ulottuu ainakin vuoden 2027 loppuun.

Russellin palkasta on sen sijaan esitetty varsin erilaisia arvioita. Daily Mail on väittänyt, että Russell tienaisi uuden sopimuksen puitteissa peräti noin 35 miljoonaa euroa vuodessa.

Tuo arvioi voitaneen jättää omaan arvoonsa. Todennäköisempää on se, että Russell tuplaa nykyisen palkkansa noin 27 miljoonaan euroon, mistä vihjailtiin jo keväällä neuvottelujen käynnistyessä.

Russell on kilpaillut Mercedeksellä vuodesta 2022 alkaen, jolloin hänet nostettiin Valtteri Bottaksen paikalle.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)