Suomalainen ralliautoilun legenda Harri Rovanperä palaa ainakin hetkeksi ralliautoilun pariin, uutisoiAutosport.
Rovanperä osallistuu huhtikuun alussa ajettavaan Meksikon The Rally of Nations Guanajuato-kilpailuun. Sitä, millä autolla suomalainen kilpailee rallissa ei ole ainakaan toistaiseksi vielä kerrottu.
Rallin järjestää sama organisaatio, joka on toiminut Meksikon MM-rallien järjestäjän. Organisaatio on toivonut, että ralli palaisi takaisin MM-kalenteriin.
Rally of Nations Guanajuato ajetaan soralla. Siinä maat kilpailevat keskenään eli kuljettajat edustavat eritoten omaa maataan.
– Olen aina rakastanut Meksikon ralleja. Kyse ei ole pelkästään teistä, vaan myös ihmisistä, Rovanperä kommentoi Autosportin mukaan.
Rovanperä voitti Meksikossa kyseisen rallin Peugeot 206:lla vuonna 2002. Silloinkaan kyseessä ei ollut MM-ralli. Rovanperä kertoo, ettei hän ole ajanut ralliautoa ainakaan 10 vuoteen.
– Ajaminen on jälleen jotain uutta minulle, hän sanoi.
Harri Rovanperä, 55, on Kalle Rovanperän isä. Kalle kilpailee rallin MM-sarjassa Toyota-tiimissä.
Teksti: Ville Hirvonen

































