McLaren-Honda oli Australian GP:ssä hitain auto niiden tallien tekeleistä, jotka viikonlopun aikana saivat autonsa radalle. Jenson Button ajoi McLarenilla viimeisenä maaliin sijoituksen oltua 11:s.

McLarenin ja Hondan uusi yhteistyö on alkanut katastrofaalisissa merkeissä, mutta tallipomo Eric Boullier jaksaa laukoa ilmoille positiivisuuksia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Kuljettajamme sanovat automme olevan hyvä. Se antaa meille luottavaisuutta, Boullier ilmoittaa Marca-lehden haastattelussa

McLaren ei ennen kauden alkua saanut ajetuksi testeissä kilpailun mittaista matkaa. Siksi kaikkia tehoja ei otettu Australian GP:ssä irti.

– Australiassa ei ollut kilpailukykyä. Mutta enemmän potentiaalia on, kommentoi Boullier.

Hondan moottorin on väitetty jäävän Mercedes-moottorista jopa 200 hevosvoimaa. BBC:n mukaan suurimmat ongelmat ovat Hondan energiankierrätysjärjestelmässä, joka on liian tehoton. Siksi on käytettävä matalia tehoja, jotta bensaa ei kulu liian nopeasti.

Hondalla riittää kuitenkin resursseja. Nousua on odotettavissa kauden edetessä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Antti Pennasen pokerissa jäi luu käteen – tapahtuuko silti uusi ihme? (LeijonaUutiset.fi)