Formula ykkösissä on viime vuosina ollut voimassa budjettikatto, jolla pyritään tasoittamaan kilpailua.
F1-tiimit pyrkivät osaltaan tekemään parhaansa, jotta kausi mennään aivan budjettikaton rajoilla ja kilpailukyvyn parantamiseksi kaikki mahdolliset asiat tehdään budjettikaton ulkopuolella ilman että sääntöjä rikottaisiin.
Sky Italian mukaan McLaren ja Mercedes olisivat olleet tällä kaudella budjettikaton osalta sillä kuuluisalla harmaalla alueella. Kansainvälinen Autoliitto FIA on aloittanut tutkimukset molempien tiimien touhuista.
FIA ei ole ottanut asiaan julkisesti kantaa. Kyseessähän on vasta epäily.
Jos McLarenin ja Mercedeksen osoitetaan rikkoneen sääntöjä, vaihtelevat rangaistukset sakoista pistemenetyksiin rikkeen vakavuudesta riippuen. Molemmat tallit saattavat saada myös testirajoituksia.
Pistemenetyksillä voisi olla vaikutuksia kuljettajien mestaruustaistoon. Red Bullin Max Verstappen uhkaa mestaruustaistossa yhä McLarenin Lando Norrisia ja Oscar Piastria.






























