Oscar Piastrin ensiesiintyminen Nürburgringillä Formula 1 -auton ratissa jäi lyhyeksi teknisen vian vuoksi, kun McLaren ja Mercedes osallistuivat Pirellin rengastesteihin Saksassa.
Formula 1 palasi Nürburgringille ensimmäistä kertaa kuuteen vuoteen tiistaina, kun kaksipäiväinen testijakso käynnistyi. Testi korvasi aiemmin helmikuun lopulle suunnitellun Bahrainin testit, jotka jouduttiin perumaan Lähi-idän kriisin vuoksi.
Ensimmäinen päivä alkoi kosteissa olosuhteissa. George Russell ja Piastri ajoivat aluksi muutamia sisäänajokierroksia välikelin renkailla, ennen kuin rata kuivui ja siirryttiin slickseihin myöhemmin aamupäivällä.
Kuljettajat suorittivat useita kahdeksan kierroksen stinttejä testaten C3-seoksen eri rengasrakenteita.
Iltapäivällä Russell jatkoi pidempiin vetoihin, mutta Piastrin päivä keskeytyi suurelta osin McLarenin MCL40-autoon iskeneen teknisen vian vuoksi, jonka tarkkaa syytä ei kerrottu.
Russell oli päivän nopein ajalla 1.33,899, kun taas Piastrin paras noteeraus jäi yli sekunnin hitaammaksi lukemiin 1.35,096.
Piastri korosti Sky F1:lle testin merkitystä, vaikka kyse ei ollut kilpailuviikonlopusta.
– Onhan tämä hyödyllistä. Kisaviikonloppu on tietenkin aina vielä arvokkaampi, mutta tällainenkin ajaminen auttaa, etenkin radalla, jolla emme normaalisti kilpaile, australialainen totesi.
Testi tarjosi tärkeää ajokokemusta sekä Piastrille että McLarenille vaikean kauden alun jälkeen, johon on sisältynyt myös kaksi peräkkäistä keskeytynyttä starttia ilman osallistumista kilpailuun.

































