Max Verstappenin jatkosta Mercedeksessä on huhuiltu pitkin vuotta. Siirto näyttää kuitenkin epätodennäköiseltä.
Red Bullissa 1,5 vuotta jatkunut myrsky on nostanut kysymyksiä Verstappenin jatkosta tallissa. Mercedeksen on huhuiltu yrittävän hankkia nelinkertainen maailmanmestari riveihinsä.
Viikonloppuna Verstappen ajoi Belgiassa neljänneksi ja on MM-sarjassa kolmantena. Alankomaalaisen De Telegraafin mukaan Verstappenilla on sopimuksessaan pykälä, mikä mahdollistaa hänen neuvottelemisensa toisten tallien kanssa, mikäli hän ei ole kesätauolle lähdettäessä kolmen parhaan joukossa MM-sarjassa.
Verstappenin ero neljäntenä olevaan George Russelliin on 28 pistettä, mikä tarkoittaa sitä, että Verstappen jatkaa MM-sarjassa kolmantena myös Unkarin osakilpailuun jälkeen, josta F1 suuntaa kesätauolle. Näin ollen pykälän mukaan Verstappen ei voi neuvotella toisten tallien kanssa.
Ainoa jäljellä oleva vaihtoehto Verstappenin siirtymiseksi Mercedekselle on, että hän kertoo tallille haluavansa lähteä ja samalla Mercedeksen pitäisi maksaa hänestä pienoinen omaisuus ostaakseen ulos hänen sopimuksensa. Näillä näkymin Verstappen nähdään myös ensi kaudella Red Bullilla.































