Kolmatta peräkkäistä F1-mestaruutta takova Max Verstappen olisi halunnut osallistua Sebastian Vettelin ja Daniel Ricciardon seuraan legendaarisella ja hurjamaineisella Nordschleifen radalla syyskuussa järjestettävässä Red Bull Formula Nürburgring-tapahtumassa. Se on kielletty kuitenkin jyrkästi Verstappenilta.

F1-uransa viime kauteen päättänyt Vettel kiertää rataa RB7 ja Ricciardo RB8-autolla. Verstappenin yksi suurista unelmista, Nordschleifen kiertäminen kilpurilla ei siis toteudu ainakaan tällä erää.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Verstappen kertoi ennen viime viikonvaihteessa ajettua Kanadan GP:tä, että hän oli kysellyt ajolupaa Red Bullin neuvonantajalta Helmut Markolta. Vastaus oli tullut kuitenkin kuin tykin suusta.

– Ei, ei, ei – et saa tehdä sitä!

Marko on nyt perustellut tarkemmin päätöstään.

– Me kaikki tunnemme Maxin. Hän olisi ensin katsonut, mikä rataennätys on. Hän ei tietystikään haluaisi alittaa sitä vain sekunnilla. Nämä autot eivät sovellu ennätysten jahtaamiseen. Se on liian vaarallista, Marko painottaa Auto Motor und Sport-lehdelle.

Nykyinen ennätys kirjataan lukemin 5.19,546. Se on Timo Bernhardin käsialaa Porsche 919 Hybrid EVO:lla.

Lue myös:Kova arvio – vain kaksi ajajaa pystyy haastamaan Max Verstappenin

Lue myös:Ferrarilla paha kriisi – arvostettua F1-persoonaa käskettiin poistumaan

LUE MYÖS: Näkökulma: Juhannuksena kuollut Lämäri-elokuvan mies piinasi suomalaisia (KiekkoUutiset.fi)