Viime vuosina valtavasti kisoja voittanut Max Verstappen on harvemmin ollut tyytyväinen kakkossijaan.

Montrealin kisassa hän ajoi Red Bullillaan toiseksi ja oli tulokseen varsin tyytyväinen. Vaikutti siltä, kuin Verstappen olisi saavuttanut enemmän kuin odotti.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Oli aika hyvä kisa, vaikka kahdella ensimmäisellä stintillä renkaiden kanssa oli vaikeuksia. Roikuimme tuolla viimeisellä stintillä ja renkaat olivat paremmat pienemmällä bensamäärällä, totesi Verstappen.

Kun kysyttiin, oliko mahdollisuuksia parempaan, vastasi Verstappen, että kakkostila oli maksimi, joka oli saavutettavissa.

Verstappen vahvisti asemiaan MM-sarjan kolmospaikalla, kun kärjessä oleva McLarenin Oscar Piastri jäi neljänneksi ja Lando Norris ajoi ulos. Verstappen on 43 pistettä Piastria ja 21 pistettä Norrisia perässä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)