Red Bullin Max Verstappen on voittanut F1:n Yhdysvaltain GP:n.

Verstappen johti kilpailua käytännössä alusta loppuun. Ferrarin Charles Leclerc nousi lähdössä kolmannesta ruudusta kakkosruutuun ja avitti hollantilaista tekemään eroa muihin kilpakumppaneihin.

Leclercin ja McLarenin Lando Norrisin välinen kaksintaistelu oli varsin tiukka. Norris onnistui lopulta nousemaan ohi Leclercin. Norris oli toinen ja Leclerc oli kolmas.

Ferrarin Lewis Hamilton oli neljäs. MM-sarjaa johtava McLarenin Oscar Piastri jäi viidenneksi.

Piastri jatkaa MM-sarjan kärjessä, mutta Norris on enää 14 pisteen päässä tallikaveristaan. Verstappen on parantanut osakkeitaan hurjalla vireellään. Hän on nyt 40 pistettä Piastrin takana.

F1:n haastattelija Martin Brundle tiedusteli kisan jälkeen, uskooko Verstappen, että hänellä on mahdollisuus maailmanmestaruuteen, kun ajamatta on viisi osakilpailua.

– Ilman muuta siihen on mahdollisuus. Meidän on vain pystyttävä tällaisiin viikonloppuihin kauden loppuun saakka, vastasi hollantilainen.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)