Red Bull-tallin nelinkertainen maailmanmestari Max Verstappen on ollut täysin pihalla McLaren-kuskien hallinnassa kulkeneissa Unkarin F1-kisan harjoituksissa.

Verstappen päätyi perjantain toisissa vapaissa harjoituksissa 14:nneksi ja kertoi, että autossa on käytännössä kaikki mahdollinen pielessä.

Red Bullin kilpuria ei saatu Verstappenin mieleiseksi myöskään aika-ajoja edeltäneissä lauantain harjoituksissa.

Verstappen jätettiin kolmannessa treenissä sijalle 12. Kärjessä jälleen painellut ja sarjaa johtava McLarenin Oscar Piastri pisti Verstappenia pataan 1,246 sekunnilla.

Verstappenin tallikaveri Yuki Tsunoda oli vasta 19:s. Tsunodalle kertyi eroa kärkeen peräti 1,962 sekuntia.

McLaren oli taas täysin ylivoimainen. Toiseksi kovimman kierrosajan ajanut Lando Norris jäi 0,032 sekuntia tallikaveristaan Piastrista.

Kolmanneksi päätynyt Ferrarin Charles Leclerc joutui antamaan jo 0,339 sekuntia periksi Piastrille.

Seuraavat sijat menivät Ferrarin Lewis Hamiltonille, Mercedeksen Kimi Antonellille ja Aston Martinin Fernando Alonsolle.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)