Max Verstappen on avannut sitä, miten Red Bullin päivitykset ja muutokset ovat mahdollistaneet hänelle entistä ”aggressiivisemmat” auton säädöt – juuri sellaiset, joista hän pitää.
Hollannin GP:stä alkanut kauden jälkipuolisko käynnistyi Verstappenin osalta vaikeissa asemissa: hän oli 104 pistettä mestaruussarjaa johtavaa McLarenin Oscar Piastria ja 70 pistettä toisena olevaa Lando Norrisia perässä.
Vain viiden kilpailun jälkeen ero on kuitenkin kutistunut dramaattisesti. Verstappen on nyt 35 pistettä Piastria jäljessä – Piastrin pudottua toiseksi – ja Norris palasi Meksikon voittonsa myötä mestaruustaistelun kärkeen vain pisteen erolla Piastriin ja 36 pisteen erolla Verstappeniin.
Hollantilainen on voittanut viidestä edellisestä kilpailusta kolme ja sijoittunut kahdessa muussa toiseksi ja kolmanneksi. Lisäksi hän nappasi voiton Austinin sprinttikisassa, mikä lisäsi painetta McLarenin kaksikolle.
Puhuessaan RB21-auton suorituskyvyn parantumisesta Verstappen kertoi, että tiimi on onnistunut tuomaan auton etupäähän enemmän tuntumaa – juuri sellaista, jota hän tarvitsee saadakseen kaiken irti suorituskyvystä.
– Kokeilimme paljon erilaisia asioita, ja monet niistä eivät toimineet”, Verstappen kertoi medialle, muun muassa RacingNews365:lle.
– Päivitykset mahdollistivat auton ajamisen eri asetuksilla. Nämä autot ovat todella herkkiä, joten jos liukuminen vähenee edes hieman, myös renkaat toimivat paremmin – ja se tuo lisää vauhtia kisavauhtiin. Monet tekijät loksahtivat kohdalleen yhtä aikaa, ja se vapautti autosta yllättävän paljon lisävauhtia. Se toi minulle luonnollisesti lisää itseluottamusta, ja pystymme nyt säätämään auton hieman aggressiivisempaan suuntaan – enemmän etupainoiseksi menettämättä pitoa takana. Juuri sitä haluan, Verstappen paljasti.
Verstappen ei kuitenkaan lähtenyt julistamaan vielä itseään mestariksi.
– On mahdotonta tietää, kuinka kilpailukykyisiä tulemme olemaan, joten ajan vain oman kisani, hollantilainen linjasi.






























