
Red Bullin nelinkertainen maailmanmestari Max Verstappen ajoi katastrofikisan Bahrainissa päätymällä kuudenneksi. F1-asiantuntija Ralf Schumacher on nyt entistäkin varmempi siitä, että Verstappen lähtee tämän kauden jälkeen Red Bullilta.
Verstappenin sopimus ulottuu vuoteen 2028. Sopimuksessa on kuitenkin tunnetusti erinäisiä purkupykäliä.
Yksi niistä on tiettävästi se, että diili on purettavissa, jos Verstappen ei ole kauden päätteeksi MM-pisteissä kolmen parhaan sakissa.
Schumacher on vakuuttunut siitä, että turhautunut Verstappen repii sopimuksen.
– Hän haluaa ajaa vain voitoista ja hänellä on mahdollisuus valita sarjan paras auto. Ja se ei ole tietenkään Red Bull. Max Verstappen lähtee, Schumacher paaluttaa Sky Sportsilla.
Verstappen on yhdistetty ensisijaisesti Aston Martinille, jonka kauden 2026 auto tulee olemaan suunnittelijaguru Adrian Neweyn luomus.