Max Verstappen on kritisoinut kovin sanoin tämän kauden F1-sarjaa ja puheet hänen lopettamisestaan ovat kiihtyneet. Löytää hän kuitenkin jotain positiivista vielä.
Verstappen on arvostellut muun muassa uusia autoja ja todennut, ettei nykyautoilla ajamisella ole kilvanajon kanssa mitään tekemistä. Japanin osakilpailun jälkeen hän myönsi, että kypsyttelee vielä ajatuksiaan uransa jatkosta.
Hän kertoi BBC:n haastattelussa, ettei nauti F1:stä.
– Haluan olla täällä pitämässä hauskaa ja nauttimassa. Tällä hetkellä niin ei oikein ole.
Nelinkertainen maailmanmestari löytää vielä jotain positiivista.
– On totta kai asioita mistä nautin. Nautin tallin kanssa työskentelystä. Se on kuin toinen perhe, Verstappen kehui.
– Kuitenkin kun istun autoon, se ei ole kaikkein nautittavinta. Ikävä kyllä. Minä yritän. Kerron itselleni joka päivä, että yritä ja nauti, mutta se on hyvin vaikeaa, Verstappen avasi.
Verstappen on jo käynyt ajamassa GT3-luokkaa ja osallistuu toukokuussa Nürburgringin 24 tunnin ajoon.

































