Neljännen F1-mestaruuden putkeen saavuttanut Red Bullin Max Verstappen ja sarjassa toiseksi sijoittunut McLarenin Lando Norris ottivat viime kaudella pariin otteeseen todella tulisesti yhteen.

Väitettiin, että hyvinä ystävinä tunnetut Verstappen ja Norris olisivat nykyään toistensa suurimpia vihamiehinä. Verstappen kiistää jyrkästi väitteen ja antaa palaa sosiaalisen median idiooteille.

– Ihmiset kääntävät sosiaalisessa mediassa asioita paljon huonommiksi, mitä ne todellisuudessa ovat. Sillä alustalla on paljon idiootteja, joilla on aina jotain sanottavaa, jotain mistä valittaa, Verstappen lataa Talking Bull -podcastissa.

– On paljon positiivisia ihmisiä, mutta myös joitain oikeita idiootteja. Minusta on parempi vain jättää kaikki huomiotta, Verstappen jatkaa.

Verstappen korostaa, että vaikka radoilla räiskyykin välillä rajusti, niin niiden ulkopuolella tilanne on useimmiten toinen. Se pätee myös hänen väleihinsä Norrisin kanssa.

– Lando ja minä tulemme erittäin hyvin toimeen. Taistelemme maailmanmestaruudesta ja yritämme saavuttaa aina parhaan tuloksen. Mielestäni se on normaalia, että tällaisia asioita voi tapahtua radalla, mutta radan ulkopuolella olemme hyviä ystäviä, Verstappen vakuuttelee.

Lue myös:F1-legenda ei pääse yli Ferrarin uutispommista: ”Mitä h*lvettiä?”

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikko Rantaselle tyly herätys (KiekkoUutiset.fi)