Ferrarin Lewis Hamilton haluaa muutoksia formula ykkösten Singaporen GP:n näyttämönä toimivaan Marina Bayn katurataan.
Seitsemänkertaisen maailmanmestarin mielestä radalle tarvitaan pidempi suora, jotta kilpailuissa nähtäisiin enemmän ohituksia.
Hamilton kertoi keskustelleensa asiasta myös Red Bullin Max Verstappenin kanssa.
Britti sijoittui Singaporen sprinttikilpailussa toiseksi Verstappenin jälkeen ja ajoi sunnuntain pääkilpailun aika-ajoissa kolmanneksi.
Aika-ajojen kärjessä erot olivat erittäin pieniä, sillä Hamiltonin, Verstappenin ja Ferrarin Charles Leclercin välinen ero jäi alle kahden kymmenyksen.
Hamiltonin mukaan tasaiset aika-ajot eivät kuitenkaan tarkoita, että rata tarjoaisi riittävästi mahdollisuuksia hyvään kilvanajoon.
Hamilton haluaa pidemmän suoran
Hamilton korosti pitävänsä Singaporen GP:stä.
Hänen mielestään 19 mutkaa sisältävä Marina Bayn rata ei kuitenkaan hyödynnä kaikkea potentiaaliaan.
– Rakastan kilpailemista täällä. Pidän tästä kilpailusta todella paljon, Hamilton sanoi.
– Sanoin Maxille, että mielestäni rataa pitäisi muuttaa niin, että jonnekin saataisiin pidempi suora. Silloin tästä voisi tulla todella hieno kilparata.
Hamiltonin mukaan Marina Bay soveltuu erinomaisesti aika-ajoihin, mutta kilpailutilanteessa ohittaminen on huomattavasti vaikeampaa.
– Tässä radassa on potentiaalia olla todella hieno kilparata. Yhden kierroksen ajaminen aika-ajoissa on mahtavaa, mutta ohituspaikkoja ei käytännössä ole juuri lainkaan.
– Täällä on ehkä yksi paikka, jossa voi päästä riittävän lähelle yrittääkseen ohitusta.

































