Lewis Hamilton oli ajoittain hyvin turhautunut Ferrari-tallinsa toimintaan Itävallan GP:ssä.

Nyt talli on kuitenkin yrittänyt selittää tilanteen parhain päin. Tallin mielestä tilanteessa ei ole mitään huolestuttavaa.

Liam Lawson ja Fernando Alonso selvittivät kisan yhdellä pysähdyksellä sijoille kuusi ja seitsemän. Ferrari päätti kuitenkin kutsua Hamiltonin varikolle pian Charles Leclercin jälkeen, mikä varmisti neljännen sijan.

Hamilton ei ollut tähän tallin ratkaisuun tyytyväinen ja keskusteli tiimin kanssa strategiasta ennen Britannian GP:tä.

– Kuljettajat haluavat aina enemmän; he haluavat taistella ja ohittaa edellään ajavat, tallin varapäällikkö Jérôme D’Ambrosio kommentoi nyt.

– Spielbergissä meillä oli optimaalinen strategia, ja oli tärkeää varmistaa saavutettu tulos. Meillä ei ollut mitään syytä poiketa siitä, D’Ambrosio jatkoi.

Ferrarin varapäällikkö muistutti, että kuljettajat ovat usein tuoreeltaan tyytymättömiä tallin ratkaisuihin.

– Kuljettajat kyseenalaistavat päätöksiä jokaisen kisan jälkeen, mutta Itävallan jälkeen tilanne oli aika yksinkertainen – he ymmärsivät kokonaisuuden, jota eivät aina kilpailun aikana näe. Siksi tämä ei ole iso puheenaihe.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)