Lewis Hamilton paljasti Bakun F1-osakilpailun alla myyneensä kaikki autonsa. Hänen kiinnostuksen kohteensa ovat nyt muualla.

Hamiltonin autotallista löytyi muun muassa erittäin harvinainen Mercedes AMG-One plug-in -auto, jota hän oli myös itse suunnittelemassa. Lisäksi hänellä tiedettiin olevan Pagani Zonda 760 LH sekä klassikkoautoja kuten vuoden 1967 Ford Mustan Shelby GT500.

Nyt hän kuitenkin päätti hankkiutua autoistaan eroon.

– Minulla ei ole enää autoja, kun hankkiuduin niistä eroon. Olen kiinnostunut enemmän taiteesta tällä hetkellä, Hamilton paljasti.

Satojen miljoonien omaisuuden uransa aikana kerännyt Hamilton sai autoistaan taidekassaansa 15 miljoonaa euroa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)