Lewis Hamiltonin ensimmäinen kausi Ferrarilla on ollut sysimusta. Tuorein pettymys tuli sunnuntaina ajetussa Brasilian GP:ssä.

Hamilton ajoi jo heti kisan startissa Carlos Sainzin perään suoralla tiellä ja rikkoi autonsa peruuttamattomalla tavalla.

– En oikeastaan tiedä, mitä mutkassa yksi tapahtui, mutta eihän se tietenkään ollut hyvä juttu, että sain osuman. Sen jälkeen auto oli käytännössä mennyttä, Hamilton sanoi medialle.

Myöhemmin Hamilton kolaroi myös Franco Colapinton kanssa.

– Hän teki virheen viimeisessä mutkassa, joten sain hyvän vauhdin ja aloin ohittaa, mutta tuntui, että hän liikkui samaan aikaan, Hamilton selvitti.

Avauskierroksen mutka oli vaurioittanut Ferrarin pohjaa siinä määrin, että lopulta Ferrari määräsi hänet keskeyttämään.

Kokonaisuutena kausi on ollut brittikuljettajalle raju pettymys. Vielä talvitesteissä näytti siltä, että Ferrari ja Hamilton löytyvät ihan kärkisijoilta.

– Tämä on tietenkin katastrofi, stressaavaa ja pettymys koko tiimille. Mutta yritän pysyä pinnalla ja säilyttää positiivisen asenteen, Hamilton suunnitteli.

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)