Entinen F1-kuljettaja Marc Surer on nimitellyt Lewis Hamiltonia “hemmotelluksi kakaraksi” ja esittänyt kovaa kritiikkiä siitä, että brittitähti joutuu vaikeuksiin heti, kun hänellä ei ole käytössään “sarjan nopeinta autoa”.
Hamilton on kamppaillut koko nykyisten maavaikutusautojen aikakauden eikä ole vieläkään onnistunut voittamaan ainuttakaan kilpailua siirryttyään Mercedeksen riveistä Ferrarille.
Britillä on ottanut aikansa sopeutuessaan Ferrarin väreihin, sillä tiimin toimintatavat ja kulttuuri poikkeavat merkittävästi Mercedeksen hopeanuolista.
Tulokset eivät ole olleet Hamiltonin puolella, eikä 105 GP-voittoa urallaan saavuttanut konkari ole yltänyt kertaakaan palkintokorokkeelle Ferrarilla.
Viime kilpailuissa on nähty pientä edistystä, mutta Surerin mukaan Hamilton sortuu ongelmiin aina, kun hänellä ei ole käytössään lähtöruudukon parasta autoa.
– Lewis Hamilton on yksinkertaisesti hemmoteltu lapsi, joka on aina ajanut parhailla autoilla. Jos auto sopii hänelle, hän voittaa helposti, Surer sanoi itävaltalaiselle Vollgas-lehdelle.
– Mutta heti kun hänellä ei ole nopeinta autoa, hän ajautuu vaikeuksiin.
Surer, joka starttasi F1:ssä 82 kertaa vuosina 1979–1986, ei usko saman pätevän esimerkiksi Fernando Alonsoon.
74-vuotiaan sveitsiläisen mielestä Alonso on saanut urallaan irti maksimin jokaisesta paketista, toisin kuin Hamilton.
– Hän [Hamilton] ei ole kuten Alonso, joka osaa elää kompromissien kanssa ja ottaa jokaisesta autosta kaiken irti, Surer lisäsi.































