Volkswagen-kuljettaja Jari-Matti Latvala ei ota ylimääräisiä paineita Jyväskylän MM-rallissa.

Latvala kertoi keskiviikkona, että testit ovat sujuneet hyvin ja täten myös suomalaisen itseluottamus on saanut lisävirtaa.

– Auto tuntuu todella hyvältä ja olemme saaneet korjattua niitä ongelmia, mitä meillä on ollut, Latvala totesi medialle.

Latvalan mukaan auton testaaminen jännitti itse kilpailua enemmän.

– Enemmän paine tuli siitä. Jos se auto ei ole hyvä, niin sitten se on vaikeaa. Testi oli kuitenkin erinomainen, olin tosi tyytyväinen. Autosta tuli hyvä.

Jyväskylän MM-rallin viime vuonna voittanut Latvala on tällä kaudella ollut ajoittain suurissa vaikeuksissa. MM-sarjan nelostila tässä vaiheessa kautta ei varmasti ole se paikka, millä suomalainen haluaisi tässä kohtaa olla. MM-sarjaa johtavan tallikaveri Sebastian Ogierin voittaminen olisi Latvalalle tärkeää Jyskälän sorateillä.

– Kyllähän se kova juttu olisi, ei siitä mihinkään pääse, Latvala linjaa.

Sebastian Ogier on kovaa vauhtia matkalla jälleen kerran maailmanmestaruuteen. Latvala myöntää suoraan, että ranskalaiskuljettajan vauhti on ollut ällistyttävän kovaa.

– Hän on ollut vielä vahvempi tänä vuonna, vaikka hän on joutunut auraamaan tietä. Hän ollut myös henkisesti vahvempi, vaikka sanonkin, että aika usein kelikin on ollut hänellä puolellaan. Loistavasti ajanut, Latvala kehuu tallikaveriaan.

Jyväskylän MM-ralli starttaa huomenna torstaina. Aamulla ajattevan testierikoiskokeen jälkeen Harjun erikoiskoe avaa kilpailun todenteolla. Alku on Latvalan mukaan tärkeä.

– Alkuun täytyy panostaa kovasti. Viime vuonna alkoi hyvin ja meni loppuun saakka hyvin, suomalainen painotti.

Ville Hirvonen, Jyväskylä

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)