Pohjois-Euroopan suurimman moottoriurheilukeskuksen, KymiRingin, kansainvälinen kilpailukausi alkaa todenteolla viikon kuluttua RallyX-sarjan kahden osakilpailun voimin. Suuri joukko Euroopan parhaita kuljettajia saapuu kisaamaan KymiRingille 13.–15. kesäkuuta.

RallyX on rallicross-sarja, joka on kasvanut pohjoismaisista juuristaan laajemmaksi, ja osakilpailuja on aina Etelä-Eurooppaa myöten. KymiRingiin saapuu kisaamaan RallyX-viikonloppuna yli 70 autoa viidessä eri luokassa. Kuljettajista lähes 20 osallistuu nelivetoisten Open 4WD -sarjan huippuluokkaan. Mukana on lisäksi runsaat 20 CrossCar-autoa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kaiken kaikkiaan kuljettajia saapuu kahdestatoista eri maasta. Kotimaisista kuljettajista Pasi Penttinen ja Mikko Ikonen ajavat tuplakilpailun osallistuessaan kahteen eri luokkaan. Molemmat ajavat Open 4WD Pro Am -luokassa, jonka lisäksi Penttinen CrossCar:ssa ja Ikonen Open 2WD -luokassa. Viime vuoden RallyX-sarjan mestari Joni Turpeinen on myös mukana, ja Tommi Hallman tekee paluun RallyX:n pariin. CrossCar Junior -luokan osallistujista yli puolet kilpailee kotimaassaan, mutta varsinaista kotiradan etua ei tällä kertaa pääse kukaan nauttimaan, sillä KymiRing on kaikille uusi areena opeteltavana.

KymiRing isännöi kesällä myös kahta muuta mittavaa kansainvälistä kilpailua. Heinäkuussa on luvassa motocross-sarjan MM-osakilpailu FIM MXGP World Championship ja elokuussa rallicrossin MM-sarjan osakilpailu FIA World Rallycross Championship. Lisäksi radalla on lukuisia kotimaisia tapahtumia.

Lähde: KymiRingin tiedote

LUE MYÖS: Näkökulma: Juhannuksena kuollut Lämäri-elokuvan mies piinasi suomalaisia (KiekkoUutiset.fi)