
Katurataspesialisti Tuukka Korhonen kirjoitti historiaa ajamalla NK Motors Kawasakillaan kuudenneksitoista Mansaaren TT-ajojen Lightweight-luokan kilpailussa. Tämä tekee Korhosesta kaikkien aikojen parhaiten Mansaaren TT:ssä sijoittuneen suomalaiskuljettajan. Aiemmin paras suomalaissijoitus oli Pentti Korhosen 21. sija vuoden 1974 Senior TT:ssä.
– Aivan mahtava fiilis! Valitsin kärkikuskeista poikkeavan varikkotaktiikan. Lähdin täydellä tankilla ja ajoin kaksi kierrosta ennen tankkausta. Valinta oli oikea, sillä en missään vaiheessa jäänyt jumiin hitaampien taakse, Korhonen kertoi tiedotteessaan.
– Erityiskiitos on annettava tiimille, sillä tänään kaikki oli täysin kohdallaan. Sain eilisen hyvästä tuloksesta lisäpotkua, ja sen tuoma rentous ja itsevarmuus ei tosiaan ollut haitaksi, Korhonen kertoo.
Korhonen oli komeasti viimeisen aika-ajosession kymmenes. Aika-ajojen yhdistetyissä tuloksissa mies sijoittui kahdeksanneksitoista. Aika-ajoissa taakse jäivät muiden muassa Michael Dunlop, Michael Sweeney ja Martin Jessopp.
– NK Motorsin Niklas Pfeiffer ja Hyperpron Paul Klop ovat tehneet todella hyvää duunia, pyörä on todella nopea ja hyvä ajaa. Ainoa ongelma on lievä puskeminen täpötäydellä tankilla, mutta sen kanssa tulee toimeen, Korhonen kiitteli.
Korhonen osallistui myös Supersport-luokkaan ajokkinaan Yamaha YZF-R6. Tuloksina 60. ja 51. sijat.
Mansaaren TT-ajot on maailman vanhin moottoripyöräkilpailu, jota on ajettu moottoripyörillä vuodesta 1907. Rata on yli 60-kilometriä pitkä Snaefell Mountain Course, joka muodostuu yleisistä teistä. Lightweight-luokassa ajettiin kolme kierrosta, eli kilpailumatka on reilut 180 kilometriä.
Tuukka Korhonen on katukilpailuihin keskittyvä nokialainen roadracing-kuljettaja. Hän on kiertänyt Keski-Euroopan katuratakilpailuja vuodesta 2008. Aiemmin Korhonen on osallistunut kolme kertaa Manx GP:hen. Muihin Saavutuksiin kuuluu Horice 300ZGH:n GP250-luokan voitto sekä 9. sija IRRC-sarjassa vuonna 2013.
Kuvassa Tuukka Korhonen pyöränsä selässä (Kuva: Mikko Pesola).