Suomen autourheilun keskusjärjestö AKK järjestää ensi sunnuntaina puheenjohtajavaalinsa.

Ehdokkaina vaalissa ovat Pasi Mäenpää, Jukka Westerback sekä Toni Vilander. Tunnetuin ehdokas on tietysti merkittävän kilpa-ajouran tehnyt Vilander, joka on suurelle yleisölle tosin tullut tutuksi Formula ykkösten tv-lähetysten asiantuntijakommentaattorina.

Vilander on Kimi Räikkösen hyvä ystävä ja pitkäaikainen kilpailukaveri. Räikkönen onkin antanut julkisen tukensa Vilanderille tulevan sunnuntain vaaliin.

Räikkönen julkaisi Instagramissa videon, jossa kiinnittää poikansa Robin Räikkösen karting-autoon tarran, jossa kerrotaan tuesta Vilanderille. Tämä tietysti lisää painetta päättäjille puheenjohtajavaaliin.

Vilander ei ajanut urallaan Formula ykkösissä, mutta menestyi muissa sarjoissa erittäin hyvin. Hän voitti kahdesti Le Mansin 24 tunnin ajon. Lisäksi hän on voittanut FIA:n WEC-sarjan mestaruuden.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)