AlphaTauri-tallin toimitusjohtaja Peter Bayer vahvistaa, että hän pitää hyvin epätodennäköisenä sitä, että Hollannin GP:n perjantain toisen harjoituksen ulosajossa vasemman käden kämmenluunsa murtanut Daniel Ricciardo pystyisi kilpailemaan viikon kuluttua Monzassa.

Bayer vahvisti samalla sen, mikä Ricciardoa lähipäivinä odottaa. Kokenutta aussikuskia odottaa leikkauspöytä.

– Nyt on vaikea sanoa, kuinka kauan hän on poissa. Jos leikkaus sujuu hyvin, niin toivomme, että siihen ei mene pitkään. Mutta on epätodennäköistä, että hän kilpailee Monzassa, Bayer kertoi Skylle.

– Onnettomuus oli shokki koko tiimille. Hänellä on kovat kivut ja hän on tietenkin pettynyt, erittäin pettynyt. Daniel ei ole vain huippukuljettaja, vaan myös tiimin ykkösmotivaattori, Bayer jatkaa.

Ricciardon Hollannin GP:ssä korvaa Red Bullin juniorikuljettaja Liam Lawson, joka on ajanut tällä kaudella päätyökseen Japanin Super Formula-sarjaa.

AlphaTaurilla on edelleen sopimus voimassa myös potkut saaneen Nyck de Vriesin kanssa. De Vries ehti ajaa kauden kymmenen ensimmäistä kisaa, kunnes hänet päätettiin korvata Ricciardolla.

Lue myös:Ratti iski ulosajossa rajusti F1-tähden käsille – toipumisajan pituus on vielä täysin avoin

Lue myös:F1-konkari Daniel Ricciardolla on kova kivut – leikkaus edessä?

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)