Kalle Rovanperän entinen kartanlukija Jonne Halttunen on löytänyt itselleen uuden työpaikan, selvisi maanantaina.

MTV kertoi maanantaina, että Halttunen aloittaa kanavan rallilähetysten asiantuntijan roolissa. Muut asiantuntijat ovat Janne FermJari Ketomaa ja Riku Tahko.

Halttunen jäi ilman työpaikkaa viime kauden jälkeen, kun Kalle Rovanperä ilmoitti lokakuussa siirtyvänsä formuloiden pariin.

MTV:n asiantuntijan työ tuskin jää kuitenkaan Halttusen ainoaksi pestiksi ensi vuoden osalta. Hän kertoi aiemmin Rallit.fin haastattelussa mielenkiintoisia paljastuksia tulevaisuudestaan.

Halttunen kertoi, että työ Toyotan WRC-tiimissä tai MM-sarjan promoottorilla kiinnostaisi häntä.

– Kaikkien tahojen kanssa mä olen keskustellut, hän kertoi tuolloin.

–  Näihin asioihin se liittyy, mutta en minä voi sanoa tarkemmin keiden tahojen kanssa olen keskustellut, Halttunen jatkoi.

Uusi rallin MM-sarjakausi käynnistyy ensi viikolla legendaarisella Monte Carlon MM-rallilla.

LUE MYÖS: Asiantuntija katsoi Kalle Rovanperän menoa – lausui raakaa faktaa (RalliF1.fi)