Kalle Rovanperä oli Japanin MM-rallin ensimmäisen erikoiskokeen nopein. Hän odottaa parempaa, kun kisa lähtee kunnolla käyntiin Suomen aikaa ensi yönä.
Rovanperä oli vajaan kolmen kilometrin yleisöerikoiskokeen nopein, mutta lyhyellä pätkällä erot olivat pienet. Rovanperä yllättyi vauhdistaan ja uskoo parempaan.
– Shakedown oli hyvä mahdollisuus päästä taas vauhtiin ja hyvä muistutus siitä kuinka hankalia erikoiskokeet ja olosuhteet voivat olla. Oli mielenkiintoista ajaa pätkä toistamiseen iltapäivällä, vaikka tuntuma ei ollut paras mahdollinen. Aika ei luonnollisesti ollut huono, Rovanperä pohdiskeli Toyotan verkkosivuilla.
Kisa pääsee vauhtiin toden teolla ensi yönä Suomen aikaa ja edessä on kuusi erikoiskoetta.
– Huomisten erikoiskokeiden pitäisi olla hieman avonaisempia ja toivottavasti meillä on parempi tuntuma silloin, Rovanperä katsoi kohti tulevaa.




























