
Hyundain Ott Tänak johtaa Portugalin MM-rallia äärimmäisen raskaan perjantain urakan jälkeen. Toyotan Kalle Rovanperä on neljäntenä ja tiukasti kiinni palkintosijoituksessa.
Tänak takoi MM-uransa 401. EK-pohjat päivän päättäneelle, 20,24 kilometrin mittaisella Sever/Albergarian pätkällä. Rovanperä jäi hänestä 9,8 sekuntia.
Tänak johtaa kisaa 11. erikoiskokeen jälkeen 7,0 sekunnilla Toyotan Sebastien Ogieriin.
Kolmantena oleva Toyotan Takamoto Katsuta on jäänyt 27,1 sekuntia kärjestä. Rovanperä hiillostaa Katsutaa enää 1,2 sekunnin päässä. Hyundain Thierry Neuville (+32,7) on viidentenä, Toyotan Sami Pajari (+1.01,4) kuudentena ja tämän tallikaveri Elfyn Evans (+1.09,0) seitsemäntenä.
– Hullun pitkä päivä. Olimme autossa noin 14 tuntia ja sitten huomenna on taas tosi aikainen aamu. Se on ehkä liikaa, Rovanperä huikkasi päivän päätteeksi.
Rovanperällä on lauantain herätys aamuviideltä.
– Meidän täytyy miettiä tätä tulevaisuutta ajatellen. Ei ole kyse siitä, ettemmekö voisi tehdä tätä. Olemme täällä ja pystymme tekemään tämän, mutta jossain kohtaa tämä on turvallisuuskysymys. Kaikki ovat niin väsyneitä tänä viikonloppuna, Rovanperä painotti MTV:lle.
Ja heitti sen päälle hilpeät kommentit Euroviisu-hengessä.
– Yks, kaks, kolme, sauna.
Lauantaina ajetaan seitsemän erikoiskoetta. Niistä ensimmäinen käynnistyy Suomen aikaa klo 9.35.
Kisa päättyy sunnuntaina.