Rallin kaksinkertainen maailmamestari Marcus Grönholm ajaa WRC2-luokan Škoda Fabia RS Rally2:lla perjantaina Harjun erikoiskokeella.

Kartanlukijan paikalla onkin sitten melkoinen yllätysnimi. Grönholmin vieressä istuu ampumahiihdon maailmancupin kolminkertainen voittaja Kaisa Mäkäräinen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kaksikko tutustui toisiinsa Amazing Race Suomi tv-ohjelmassa kaksi vuotta sitten. Grönholm on ollut mukana myös Kaisan hiihtoleirillä Itävallassa.

Harjun erikoiskokeella on ollut merkittävä rooli Grönholmin nousulle kohti ralliautoilun huippua. Kun inkoolainen pääsi vuoden 1992 Suomen MM-rallissa ensimmäisen kerran elämässään kilpailemaan MM-tasolla tehdasautolla niin hän kellotti Toyotallaan välittömästi rallin avanneelle Harjulle pohja-ajan.

– Kaisa ehdotti, että ”sovitaanko että, älä enää yritä sitä pohja-aikaa?” Mutta katsotaan, miten se pätkä lähtee menemään, Grönholm kommentoi tiedotteessa.

Lähde: Tiedote

LUE MYÖS: Näkökulma: Colorado Avalanche hankki miljoonalla dollarilla yllätysvalmiutta (Siniviiva.fi)