Red Bull-tallin neuvonantaja Helmut Marko hallitsee tunnetusti sanansäilällä sivaltamisen. Nyt sen kohteena on vuorostaan Ferrari.

Marko oli monien muiden tavoin haltioissaan siitä tavasta, jolla vasta 18-vuotias brittikuljettaja Oliver Bearman tuurasi pikahälytyksellä Ferrarin Carlos Sainzia Saudi-Arabian F1-kisassa. Bearman ei ajoi kylmäpäisesti seitsemänneksi.

– Ollie Bearmanin debyytti Ferrarilla oli minusta sensaatiomainen, Marko hehkuttaa Speedweekille.

Markon mukaan Ferrarin nyt ehdottomasti hankittava Bearmanille paikka F1-sarjasta kaudella 2025. Se järjestyy tiettävästi Haas-tallissa.

Marko ei malta olla vihjailematta, ovatko Ferrarin F1-tiimin kuljettajakuviot menneet sittenkään putkeen. Lewis Hamilton siirtyy tämän kauden jälkeen Mercedekseltä pitkän sopimuksen omaavan Charles Leclercin rinnalle Ferrarille.

Bearman olisi ollut Ferrarille tuntuvasti halvempi ja pitkällä tähtäimellä parempi kiinnitys kuin hänen maanmiehensä Hamilton.

– He ostivat kalliilla Hamiltonin, Leclercillä on nyt pitkäaikainen sopimus ja nyt sitten Bearman esittää superlahjakkuutta. Mitä Ferrari nyt tekee?, Marko pyörittelee.

Lue myös:Carlos Sainz neuvotteluissa Mercedeksen kanssa

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)