Rallin SM-sarjan kesäkauden alku odottaa vielä kolmen viikon päässä, mutta hallitseva Suomen mestari Juha Salo ottaa tuntumaa kisavauhtiinsa lauantaina Kouvolassa.
Kymenlaaksolaisilla teillä ajetaan kolmen erikoiskokeen mittainen miniralli, johon Salo ja kartanlukija Marko Salminen starttaavat Ford Fiesta R5:lla. Kisa toimii kaksikolle testikilpailuna Neste Rallia varten.
– Osallistumme Kouvolan kisaan R5:lla ja katsotaan, miten sillä kulkee ja mietimme jatkotoimia Jyväskylän suhteen sen jälkeen, Salo valottaa.
Salo on ottanut tuntumaa Fiestaan jo muutamaan otteeseen ennen Kouvolan kilpailua.
– Olemme testanneet autolla jonkun verran ja vielä tänäänkin ajetaan lyhyt testi. Auto on tuntunut kulkevan hienosti. Onhan se kilpa-auto verrattuna omaan taksimalliini, vaikka hyvin sekin kulkee, ei moittimista.
Talvella perutussa ja nyt toukokuulle siirretyssä rallissa ajetaan kolme erikoiskoetta, joille kertyy mittaa 30,63 kilometriä. Kisapäivä on tiivis, sillä ennakkotutustuminen suoritetaan juuri ennen rallin alkua. Itse kilpailu käynnistyy klo 13.01 ja maaliin saavutaan jo klo 15.46.
Kilpailussa nähdään monia SM-sarjan kilpailijoita kesäkautta aloittelemassa.
– Odotan todella mielenkiintoista kisaa nimenomaan siltä osin, mikä on oma suoritustaso tuollaisella autolla oikeissa olosuhteissa. Meille hyvää vertailupohjaa antavat Ari Vihavainen ja Teemu Asunmaa. Vauhtimme suhteessa heihin on tiedossa Mitsun kanssa, joten nyt sen pystyy mittaamaan R5:lla, Juha sanoo.
– Kouvolan tiestö on hyvin samankaltaista kuin Neste Rallissa, joten katsotaan, miten hyvin pääsen auton kanssa sinuiksi.
Rallin SM-sarjan ensimmäinen kesäkisa ajetaan Lapualla kesäkuun puolessa välissä, johon Salo kuitenkin osallistuu tutulla Mitsullaan.

































