Toyota nappasi kaksoisvoiton Chilen MM-rallista. Samalla japanilaistalli teki historiaa.
Voitto oli Toyotalle sen 103. rallin MM-sarjassa. Samalla se nousi eniten osakilpailuvoittoja ottaneeksi talliksi. Kyseessä oli myös Toyotan 30. kaksoisvoitto, jolla se jakaa ennätyksen.
– Tämä oli meille jälleen uskomaton tulos. On erityinen hetki, että Toyotalla on nyt enemmän voittoja kuin millään muulla valmistajalla WRC:ssä, Toyotan tallipäällikkönä toiminut Juha Kankkunen hehkutti tallin tiedotteessa.
Chilen voittanut Sebastien Ogier nousi samalla MM-sarjan johtoon, mutta piste-eroa Elfyn Evansiin on vain kaksi pistettä. Kalle Rovanperä tulee 21 pisteen päässä.
– Kaikki tallissa ovat tehneet erittäin hyvää työtä näissä kahdessa Etelä-Amerikan rallissa, joten olemme iloisia, että Seb ja Elfyn ajoivat hyvin tällä viikolla.
– On jännittävä seurata kauden viimeisiä kisoja eikä Kallea voi laskea pois vielä; hän otti tänään sen mitä otettavissa oli, Kankkunen kehuu tallin panosta.






























