Mitsubishin Pirelli Star Driver -ryhmään kuuluva Jarkko Nikara onnistui varsin hyvin Walesin rallin avauspäivänä perjantaina. Nikara kaasuttaa kuuden erikoiskokeen jälkeen 12. tilalla. Eroa rallia johtavaan Citroenin Sebastien Loebiin on kertynyt kahdeksan minuuttia ja 44 sekuntia.

Nikaran takana Ruotsin Patrik Sandell ja Tshekin Martin Prokop hengittävät kuitenkin niskaan vain viiden sekunnin päässä. Edessä puolestaan 45 sekunnin päässä kaasuttelee Citroenin WRC-autolla näyttöpaikan saanut Belgian Aaron Burkart.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Nikara on ollut ylivoimaisesti paras Star Driver -kuski, sillä toiseksi paras Pirelli-tiimin jäsen, Tshekin Martin Semerad on 18. sijalla yli kymmenen minuuttia kärjestä jääneenä.

N-ryhäm Mitsua ohjastava Nikara kertoi kuutospätkän maalissa, että ohjauksen kanssa on hieman ongelmia.

– Hieman on ongelmia, sillä auto aliohjaa. Yhtään kovempaa en voi mennä, Nikara totesi.

N-ryhmässä Nikara on toisella sijalla. Edellä on vain S2000-luokan Skodalla kaasuttava Eyvind Brynildsen. Norjalainen on yleiskilpailussa kymmenententä 52 sekuntia Nikaran edellä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomi syöksyy NHL-kiekon alamäessä (KiekkoUutiset.fi)