F1-asiantuntija Jolyon Palmer ryöpyttää rajusti Mercedeksen Kimi Antonellia tämän viime aikojen vaisujen esitysten takia. Palmerin mukaan Mercedeksestä uhkaa tulla tällä tahdilla vain yhden miehen, eli Antonellin tallikaverin George Russellin tiimi.
– Vähän kuten Ferrari, heistä on tulossa yhden miehen tiimi tällä hetkellä. Hamiltonin kamppaillessa Antonelli kamppailee luultavasti vielä enemmän. Joten Mercedeksen on yritettävä saada Antonelliin lisää potkua uudelleen, jotta he voivat yrittää päihittää Ferrarin sarjassa, Palmer painottaa F1 Nation-podcastissa.
Russell ja Antonelli jatkavat suurella todennäköisyydellä Mercedeksen kuljettajina tämän kauden jälkeen. Ainakin Russellin jatkopestiä voidaan pitää kiveen hakattuna.
– Mielestäni Russell ajaa uskomattoman korkealla tasolla tällä hetkellä, Palmer kehaisee.
Antonellin, 18, kehityskäyrä on sen sijaan kääntynyt uhkaavasti alaspäin.
– Antonellilla on varmasti potentiaalia. Mutta hän on tässä kierteessä, jonka olemme nähneet useiden kuljettajien kanssa viime vuosina. Hän ylianalysoi joka kerta autoon noustessaan. Hän ei aja enää luonnollisten vaistojensa varassa.
– Näemme kyllä suorituskyvyn välähdyksiä vapaissa harjoituksissa ja kilpailun eri vaiheissa, mutta kauden edetessä hän on itse asiassa heikkenemässä suhteessa tallikaveriinsa, mikä on täysin päinvastoin kuin mitä odottaisi 18-vuotiaalta tulokkaalta, jonka pitäisi oppia, päästä lähemmäksi, Palmer päättää painokkaasti.
F1-sarja palaa tulevana viikonvaihteena kesätauolta Hollannissa.






























