Mercedeksen Kimi Antonelli vakuuttaa, että hänen itseluottamuksensa on edelleen kohdallaan jatkuvista virheistä huolimatta. Mercedeksen reservikuskilla ja Antonellin mentorilla Valtteri Bottaksella oli kuitenkin varmasti asiaa nuorukaiselle Monzassa ajetun toisen harjoituksen jälkeen.
Antonelli oli vielä ensimmäisessä treenissä viides, mutta toinen painui penkin alle – ja jälleen oman virheen seurauksena, kun italialainen lipsahti kotiyleisönsä edessä hiekoille. Antonellin urakka jäi kakkostreenissä vain noin 10 minuutin mittaiseksi.
– Painoin vähän liikaa sen hetkisellä pidolla. Harmi, sillä päivä näytti hyvältä minulle. Luottamukseni on edelleen korkealla, Antonelli vakuutteli F1-medialle.
Päivä oli synkkä Mercedekselle, sillä Antonellin tallikaveri George Russell päätyi ensimmäisessä harjoituksessa kahdeksanneksi ja toisessa kymmenenneksi.
Monzan ohjelmassa on lauantaina tuttuun tapaan vuorossa kolmas treeni ja aika-ajot.
– Olimme menossa oikeaan suuntaan säätöjen kanssa. Oli sääli, että kierroksia jäi ajamatta, mutta vauhti tuntui hyvältä. Toisessa harjoituksessa kymmenen nopeinta mahtui neljän kymmenyksen sisään, joten aika-ajoista on tulossa tiukka, Antonelli pyrki luomaan uskoa tulevaan.
Antonellilla on lauantaina ehdottomasti kasvojen pesujen paikka kotiyleisön edessä. Osa F1-asiantuntijoista on jo alkanut epäillä, onko kuninkuusluokka sittenkään oikea paikka ”Italian Kimille”.































