Ferrarin Lewis Hamilton sai vaihteeksi hyvän onnistumisen, kun formula ykkösten aika-ajot ajettiin lauantaina Barcelonassa.

Hamilton valtasi viidennen ruudun ja peittosi seitsemänteen ruutuun yltäneen tallikaverinsa Charles Leclercin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hamiltonilta on kuultu lähinnä negatiivisia lausuntoja tämän kauden mittaan, mutta nyt myös lausuntoihin saatiin iso käänne.

– Ehdottomasti tämä oli parannus aiempaan verrattuna ja myös omiin suorituksiini aika-ajoissa, Hamilton sanoi F1-sarjan haastattelussa.

– Olen suhteellisen tyytyväinen. Mutta emme tietenkään ole siellä, missä me haluaisimme olla, Hamilton jatkoi.

Hamilton meinasi tämän jälkeen jo lähteä lätkimään haastattelupisteeltä, mutta suostui vielä sittenkin vastaamaan kysymykseen kilpailun tavoitteista.

– Todella tasaista tulee olemaan, mutta yritän päästä palkintokorokkeelle. Kerrankin, Hamilton sanoi.

LUE MYÖS: Näkökulma: Näin mestarista tuli voittava koneisto – nyt on tekojen aika (FutisUutiset.fi)