Toyota julkaisi Suomen MM-rallin yhteydessä aiesopimuksen Jyväskylään suunniteltavasta kehityskeskuksesta, jossa tullaan kehittämään ja testaamaan uusia ralliautoja. Samalla Toyotan puheenjohtajaAkio Toyodavahvisti tallin MM-sarjasuunnitelmat.

Toyotan puheenjohtajaAkio Toyodakertoi tallin MM-sarjan jatkosuunnitelmista Dirtfish-medialle samalla, kun talli julkaisi aiesopimuksen Jyväskylään suunniteltavasta kehityskeskuksesta, jossa tullaan kehittämään ja testaamaan uusia ralliautoja.

– Voit ottaa sen Toyotan sitoutumisena rallin MM-sarjaan, Toyoda kommentoi aiesopimustal.

– 17 vuoden poissaolon jälkeen MM-sarjasta, palattuani puheenjohtajaksi, sanoin haluavani paluullemme hyväksynnän. Näin palasimme sarjaan.

Toyodalla on myös vahvat perusteet jatkolle.

– On kaksi syytä, miksi palasimme – ensimmäinen on käyttää tätä kokemusta entistä parempien autojen valmistamiseen ja toinen on kehittää henkilöresursseja ihmisten kehittämiseksi.

– Jos menetämme nämä kaksi syytä, menetämme tarkoituksemme yrityksenä. Tästä syystä tämä tulee olemaan pitkäaikainen sitoutuminen rallin MM-sarjaan.

Lue myös:M-Sportin Adrien Fourmaux’lle sakot jälkijunassa Suomen MM-rallista

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)