Mikko Hirvonen kasvatti johtonsa 7,3 sekuntiin Norjan MM-rallin seitsemännellä erikoiskokeella ajettuaan pohjat. Hirvonen ei aio taktikoida päivän viimeisellä erikoiskokeella, vaikka hän joutuu auraamaan lunta lauantain pikataipaleilla.
– Tämä on ollut tiukkaa taistoa, joka jatkuu varmasti huomennakin. Jos vain pystyn, pidän johtoasemani, Hirvonen kertoi toiseen kertaan ajetun Kongsvingerin pikataipaleen maalissa.
Perjantaina teitä avannut Citroenin Sebastien Loeb jatkaa kilpailussa toisena. Kolmantena kisaava Jari-Matti Latvala on jäänyt 24,9 sekuntia tallikaveristaan Hirvosesta.
Citroen-kuski Daniel Sordo on jo runsaan minuutin päässä Hirvosesta. Petter Solberg jatkaa viidentenä ja Skodaa käskyttävä Per-Gunnar Andersson kuudentena.
Perjantaina ajetaan vielä yksi erikoiskoe.
Tilanne, ek 8/23:
1. Mikko Hirvonen (FIN) Ford 1.06.39,4
2. Sebastien Loeb (FRA) Citroen +7,3
3. Jari-Matti Latvala (FIN) Ford +24,9
4. Daniel Sordo (ESP) Citroen +1.07,8
5. Petter Solberg (NOR) Citroen +1.26,7
6. Per-Gunnar Andersson (SWE) Skoda +1.32,7
7. Henning Solberg (NOR) Ford +1.34,5
8. Matthew Wilson (ENG) Ford +2.03,8
9. Sebastien Ogier (FRA) Citroen +2.37,0
10. Urmo Aava (EST) Ford +2.38,8