Mercedeksen George Russell latasi Espanjan GP:n yhteydessä kovaa tekstiä tallinsa ensi kauden kuljettajakokoonpanosta. Jos Russellin näkemys Mersun Dream Teamista toteutuisi, niin Kimi Antonelli joutuisi etsimään tämän kauden jälkeen töitä muualta.

Russellin sopimus päättyy tähän kauteen. Sopimus on tiettävästi enää loppusilausta vailla, mutta tallipäällikkö Toto Wolff viivyttää sen allekirjoittamista pitäen ovea yhä raollaan Russellin kanssa Espanjan GP:ssä rajusti yhteen ottaneelle Red Bullin Max Verstappenille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– En pidä sitä epäkunnoittavana Totolta. Totuus on, että Formula 1 -tallissa on kaksi paikkaa. Ja olen jo sanonut, että olisin mielelläni Verstappenin tallikaveri. Jos olisin Toto, minulla olisi kaksi paikkaa ja voisin valita minkä tahansa kuljettajan ja kaikki kuljettajat olisivat saatavilla, valitsisin itseni ja valitsisin Verstappenin. Niin tekisin Toton kengissä, Russell lataa Mundo Deportivolle.

Russell korostaa, että jokainen talli ottaisi nelinkertaisen maailmanmestarin Verstappenin avosylin vastaan.

– Mielestäni Ferrari, jos se voisi valita, valitsisi Verstappenin ja (Charles) Leclercin. McLaren valitsisi luultavasti Verstappenin ja joko (Lando) Norrisin tai (Oscar) Piastrin. Verstappen olisi jokaisen tallin ykkösvalinta. Se on vain todellisuutta.

Russell vakuuttaa olevansa ”täysin varma” siitä, että hän on hyvässä autossa vuonna 2026. On myös huhuttu siitä, että Red Bull pyrkisi pestaamaani Russellin, mikäli Verstappen lähtisi Mercedekselle.

– Tietenkin aikomukseni on jatkaa Mercedeksellä. Se on se paikka, jossa haluan olla. Eikä mikään tekisi minua onnellisemmaksi kuin voittaminen Mercedeksellä.

Red Bull tuottaa ensi vuonna oman moottorin yhteistyössä Fordin kanssa. Mercedeksen moottorin odotetaan hallitsevan suurten teknisten sääntöuudistusten vuotta 2026.

– Kyllä, mutta McLarenilla on myös meidän moottorimme, ja olemme nyt kaukana McLarenista jäljessä. Tällä hetkellä olemme lähempänä Williamsia kuin McLarenia. Vuoden 2026 moottorimme ympärillä on paljon positiivista, mutta se on vielä vain puhetta, ei faktoja. Mistä tiedät, mitä muut tekevät?

– Tiedän, mitä Mercedeksellä on – mutta en tiedä, mitä Ferrarilla on. En tiedä, mitä Red Bullilla on. Joten kaikki tämä meteli on hölynpölyä, Russell päättää.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)