Lando Norris uskoo McLarenin jäävän tällä hetkellä jälkeen kilpailijoistaan. Brittikuski uskoo erityisesti Ferrarin olevan tällä hetkellä huomattavasti edellä.
Norris voitti viime kaudella F1:n kuljettajien maailmanmestaruuden ensimmäistä kertaa urallaan. McLarenin tähti katkaisi Red Bullin Max Verstappenin neljän vuoden mittaisen mestaruusputken.
Norrisin mielestä McLarenilla on vielä paljon töitä tehtävänä ennen kauden 2026 alkua.
– Me ajoimme hyvän määrän kierroksia, emmekä ole todellakaan tarpeeksi nopeita. Meillä on paljon tehtävänä ja kehitettävää, Norris latasi Sky Sportsille Bahrainin torstain testipäivän jälkeen.
– Mielestäni tänään ymmärsimme ensimmäistä kertaa, missä vaiheessa olemme nopeuden osalta erityisesti Ferraria vastaan, jotka vetivät täydet kierrokset. Me emme ole tällä hetkellä lähelläkään heitä. Emme ole huonoja, mutta emme ole myöskään tarpeeksi nopeita.
– Kyse on edelleen testauksesta ja me tiedämme jo paljon asioita, missä voimme kehittyä ja tehdä töitä. Mistään ei ole vielä syytä olla huolissaan. Tämä oli tuottoisa päivä minulle ja tallille. Se on tärkeintä.
Norrisin tallikaveri Oscar Piastri palaa vielä perjantaina Bahrainin radalle testiviikon viimeisenä päivänä.
































