Entinen Red Bull -kuski Mark Webber selittää, miksi F1 tarvitsee Max Verstappenia.
Nelinkertainen maailmanmestari Verstappen on uhkaillut tämän kauden aikana eläköitymisellä lajin parista. Hollantilaisen tulevaisuus on ollut alkukauden suurin puheenaihe.
Verstappenia ovat turhauttaneet sekä Red Bullin alisuorittaminen että uudet virtayksikkö-säännöt.
Webber, 49, kilpaili Red Bullilla seitsemän vuoden ajan 2007-2013. Australialaisen mielestä Verstappenin kaltaiset vahvat persoonat ovat Formula 1:sten suola.
– Jos katsotaan tätä koko lajia, tämä laji tarvitsee Verstappenin kaltaisia hahmoja, Webber kommentoi Racing News 365 -sivustolle.
– Ihmiset laittavat TV:n päälle Max Verstappenin takia. Tallit tietävät sen. Hän on tärkeä palanen. On hyvin tärkeää, että me pidämme Maxin tässä lajissa, koska hän nostaa jokaisen kuljettajan tasoa tällä radalla. Siitä myös Formula 1:ssä on kyse.
F1-kausi jatkuu Kanadassa viidennellä Montrealin osakilpailulla 24.5 toukokuussa.

































