F1-kuski Lewis Hamilton sai Hollannin GP:n jälkeen viiden lähtöruudun rangaistuksen.

Rangaistus oli seurausta siitä, että Hamilton ei hidastanut tarpeeksi niin sanottujen tuplakeltaisten lippujen aikana kisaa edeltäneillä kierroksilla.

Ferrari-tähti on nyt myöntänyt Monzassa Sky Sportsille, että rangaistus oli yllätys.

– Palasin kotiin ja huomasin sitten saaneeni tämän rangaistuksen. Olin rehellisesti sanottuna todella, todella järkyttynyt.

– Mutta minkäs teet. Se ei tietenkään ole mustavalkoista. Tosiasia on, että jos katsoo (tuomariston) raporttia, niin hidastin kyllä, mutta heidän mielestään en tarpeeksi, joten siksi he kai sanoivat niin.

– Rangaistuksen ja rangaistuspisteiden saaminen oli aika ankaraa, mutta opin siitä, eikä ole mitään järkeä valittaa. Menen eteenpäin, selvitti seitsenkertainen maailmanmestari.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)