Ferrarin Charles Leclerc myöntää, että vuoden 2026 uudet F1-autot vaativat kuljettajilta sopeutumista, sillä erot edeltäjiin ovat merkittävät.

Tämän kauden autoihin on asennettu täysin uudet voimalinjat, jotka ovat muuttuneet ensimmäistä kertaa 12 vuoteen. Samalla käyttöön on otettu myös uudet aerodynamiikkasäännöt.

Leclerc ja hänen tallikaverinsa Lewis Hamilton osallistuivat tällä viikolla Barcelonassa järjestettyyn shakedown-ajotestiin, joka tarjosi tallille ensimmäisen mahdollisuuden kerätä dataa SF-26-autosta.

Tiistaina märissä olosuhteissa ajaneelle Leclercille avautui torstaina tilaisuus testata autoa kuivalla radalla ensimmäistä kertaa, ennen kuin hän palasi ratin taakse uudelleen perjantaiaamuna.

– Se on todella mielenkiintoista, Leclerc kuvaili uutta autoa.

– Se oli minulle ensimmäinen päivä auton kanssa normaaleissa olosuhteissa, joten opittavaa ja löydettävää on paljon. Auto on hyvin erilainen verrattuna niihin, joilla olen ajanut siitä lähtien, kun tulin Formula 1:een.

– Otan sen haasteena ja pidän itse asiassa siitä, että kaikki on uutta. Se voi antaa meille kuljettajille mahdollisuuden ajatella asioita hieman laatikon ulkopuolelta.

LUE MYÖS: Mika Häkkinen ällistytti lausunnollaan Michael Schumacherista (RalliF1.fi)